Logga med texten Stöten i Sälen Magasin i gult och vitt.
Hundspann drar släde genom snötäckt skog i vintersol

Full fart framåt med 50 fyrbenta kollegor

Hundspannsföraren Peter driver Peakpoints i Stöten

2025. Det började med en husky och en dröm om ett liv närmare naturen. I dag driver Peter Karlsson en av Sveriges mest uppskattade hundspannverksamheter med 50 hundar – och varje vinter låter han gäster i Stöten känna samma frihetskänsla som får honom att själv aldrig vilja kliva av släden.

Slädhund med ljusblå ögon i sele tittar bakåt mot kameran, snötäckt omgivning och annan hund i förgrunden

Det finns människor som hittar sitt kall i livet – och så finns det människor som skapar det själva. En av dem är Peter Karlsson, hundspannsförare, entreprenör och grundare av Peakpoints Adventures. Sedan slutet av 90-talet har han låtit gäster i Sälenfjällen uppleva något alldeles extra: känslan av att susa fram över vita vidder, dragna av ett gäng lyckliga och ivriga huskies.

Men vägen hit började långt tidigare – och mycket längre norrut. Som ung student i norra Norrland skaffade Peter sin första husky och intresset växte i rask takt. En hund blev snabbt flera och snart stod ett helt spann på gården. Och 1990 grundade han Peakpoints Adventure som då blev Sveriges andra företag inom hundspannsturism.

– I starten kostade en hundspannstur tio kronor och vi fick ihop tillräckligt med pengar för ett par öl på kvällen. Men när vi senare höjde priset ökade märkligt nog även efterfrågan och vi fick fler och fler gäster. Det var då jag förstod att det här faktiskt kunde bli något, berättar Peter och ler.

Fartfyllda hundspannsturer i Stöten

Idag har Peter ett 50-tal hundar och Peakpoints har sin bas i Tandådalen men han anordnar även hundspannsturer i Stöten under högsäsong. Turerna i Stöten pågår i ungefär 15-20 minuter och man får uppleva känslan av att susa fram över vitklädda landskap och på nära håll se de ivriga hundarna göra det de älskar mest. Får man mersmak (vilket man definitivt får!) erbjuder Peakpoints längre turer som utgår från Tandådalen.

– Efter åkturen får gästerna alltid hälsa på hundarna, ta bilder och ställa frågor. Många är ju nyfikna på hur det fungerar och hur hundarna har det. Och det är något jag tycker är viktigt att prata om, förklarar Peter.

Hundarna lever utomhus året runt i stora inhägnader och trivs alldeles utmärkt i kylan. De tränas varsamt, får en varierad kost och lång vila efter varje säsong. Många uttrycker en oro för hundarna och tror att de vantrivs, men det kunde inte vara längre från sanningen. Peter berättar att flera av hundarna blivit över 13 år gamla – och att de fortfarande drar med samma glädje som när de var unga.

En person i turkos vinterjacka klappar en glad slädhund med öppen mun och tungan ute, medan fler människor och hundar syns suddigt i bakgrunden i skogsmiljö.
Två slädhundar i sele står redo framför släde på snötäckt led i solig tallskog, med vinterlandskap runtomkring

– De blir så pass gamla för att de mår bra och lever ett hälsosamt liv. Det är det bästa kvittot man kan få som hundägare, säger Peter stolt.

Fjällvistelsens höjdpunkt

Peakpoints tar varje säsong emot hundratals gäster från hela världen, och enligt Peter är det inte ovanligt att upplevelsen blir en av resans absoluta höjdpunkter.

– Många säger till och med att det är det bästa de gjort i hela sitt liv. Det är sådan feedback som gör att jag verkligen älskar mitt jobb och gladeligen står utomhus i uppemot 20 minusgrader ibland, skrattar Peter.

“Det finns inget bättre”

När vintersäsongen är över och snötäcket över Sälenområdet har töat bort tar Peter och hundarna en lång och välförtjänt vila. Men så snart vintern kommer tillbaka är de här igen med glädje och iver – och det är tydligt att Peter längtar när han drömskt säger:

– Det är något speciellt när allt tystnar och allt man hör är hundarnas andetag och slädens medar mot snön. Det finns inget bättre!

Två slädhundar spända framför släde vid timrad stuga i snöigt vinterlandskap
Man kelar med draghundar i solljuset i ett vinterlandskap.

Fun facts om Peter

Visste du att…

  • … Peter köper 2 ton hundfoder i månaden för att mätta sina 50 hundar?
  • … Peter har tävlat i hundspann och vunnit flera prestigefyllda lopp?
  • … Peter är utbildad fjällräddare och ordförande för Fjällräddningen i Dalarna?

Namn: Peter Karlsson
Ålder: 64 år
Från: Värmland men bor nu i Lima utanför Sälen
Jobbar som: Vd och hundspannsförare för Peakpoints samt fjällräddare